Shkupi dhe Sofja kanë njoftuar qëndrimet e tyre për fillimin e negociatave, tani në radhë është Parisi

Shkupi

Shkupi dhe Sofja kanë njoftuar qëndrimet e tyre për fillimin e negociatave, tani në radhë është Parisi

Më: 25 qershor 2022 Në ora: 11:43
Foto ilustrim

Maqedonia e Veriut do të pranojë propozimin e presidencës franceze për fillimin e negociatave me BE-në nëse çështja e gjuhës maqedonase nuk problematizohet në kornizën e negociatave dhe nuk përfshihen çështjet historike dhe nëse fillimi i procesit të negociatave nuk lidhet me përfshirjen e bullgarëve në Kushtetutë, tha zv. kryeministri Bojana Mariçiq dhe ministri i Jashtëm Bujar Osmani.

Ndërkaq, Kuvendi Kombëtar i Bullgarisë dje me 170 vota “pro”, 37 “kundër” dhe 21 “abstenim” miratoi dokumentin e njohur në opinion si “propozim francez” për zhbllokimin e rrugës evropiane të Maqedonisë së Veriut. Vendimi i Parlamentit bullgar, i propozuar nga kreu i Bullgarisë Demokratike (DB), Hristo Ivanov, i jep dritën jeshile kryeministrit në dorëheqje Kiril Petkov “për të miratuar kornizën negociuese dhe konkluzionet e propozuara nga Presidenca franceze me Këshillin e BE që të zgjidhë marrëdhëniet komplekse mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut, nëse plotësohen disa kushte”.

“Zbatimi efektiv i Marrëveshjes për fqinjësi të mirë, garantimi i të drejtave të bullgarëve në Republikën e Maqedonisë së Veriut përmes përfshirjes së tyre në Kushtetutë, në procesin e anëtarësimit të RMV asgjë të mos interpretohet si njohje e gjuhës maqedonase nga Bullgaria dhe BE-ja të garanton që të gjithë kjo do të përmbushet, janë kushtet e vendosura nga Sofja me vendimin e miratuar dje.

Në reagim ndaj këtij vendimi, kryeministri bullgar i dorëhequr Kiril Petkov njoftoi se Kuvendi Kombëtare Bullgare “miratoi një vendim historik që i jep dritën jeshile propozimit francez për anëtarësimin e Maqedonisë në Bashkimin Evropian”. Integrimi në Ballkanin Perëndimor është me interes strategjik për BE-në” tha Petkov.

Vendimin e Kuvendit të Bullgarisë e përshëndetën presidenti dhe kryeministri i Shqipërisë, Ilir Meta dhe Edi Rama.

Presidenti francez Emmanuel Macron, vendi i të cilit aktualisht mban presidencën e rradhës të BE-së, përshëndeti vendimin e parlamentit bullgar, duke njoftuar se procesi po vazhdon.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat