Neser nuk do të ketë transport publik në Shkup

Shkupi

Neser nuk do të ketë transport publik në Shkup

Më: 19 tetor 2022 Në ora: 19:37
Ilustrim

Shkupianët gjatë ditës së nesërme nuk do të kenë transport publik, pasi punëtorët e NTP Shkup sot nuk e morën pagën.

Siç thanë nga sindikatat e ndërmarrjes publike që morën pjesë në seancën e jashtëzakonshme të Këshillit të Qytetit të Shkupit, këshilltarët dhe kryetari i komunës po e detyrojnë politikën e tyre dhe nuk e diskutojnë problemin e tyre.

“Politikën mund ta shtyni deri në mëngjes, por në mëngjes nuk do të ketë autobusë. Nuk të intereson, nuk merr transport publik. Këta njerëz kanë fëmijë, janë të uritur, nuk kanë para t’i japin për një meze të lehtë në shkollë. Këtu nuk kemi parë që dikush të thotë se si do të zgjidhet problemi dhe do të marrim rrogë, por luftimet e tyre partiake dhe politike”, kanë thënë sindikatat, transmeton SDK.

“U kërkojmë falje qytetarëve, por kjo duhej të ndodhte për të zgjidhur njëherë e përgjithmonë problemin me pagat e rregullta në PS”, tha Miço Stojanovski, kryetar i Sindikatës së NTP-së.

Për problemin e NTP-së sot në një seancë të jashtëzakonshme kanë debatuar edhe këshilltarët në Qytetin e Shkupit në një seancë të jashtëzakonshme ku kanë akuzuar njëri-tjetrin se kush e ka fajin. Këshilltarët e OBRM-PDUKM-së e akuzuan kryetaren Danella Arsovska dhe kërkuan përgjegjësinë e saj. Ata kanë bërë të ditur se janë të gatshëm të heqin dorë nga të gjitha diskutimet dhe të marrin një vendim me të cilin paratë do të transferohen në JSP këtë mbrëmje.

“Ne si grup këshillëdhënës i OBRM-PDUKM-së dhe koalicionit jemi të gatshëm për momentin që të heqim dorë nga të gjitha diskutimet që ishin planifikuar për momentin, të japim një pushim nëse është e nevojshme edhe për disa orë dhe të kërkojmë nga kryetari i komunës që nga sot të menjëherë na dorëzo vendimin, do të ulemi sa të jetë e nevojshme dhe për ta votuar atë vendim sonte t’ua bart mjetet punëtorëve të NTP-së dhe nga nesër autobusët të lëvizin lirshëm dhe qytetarët e Shkupit të kenë transport”, tha Marija. Andonovska, koordinatore e grupit të këshillit të OBRM-PDUKM-së dhe koalicionit në Këshillin e Qytetit të Shkupit.

E këshilltarët nga LSDM-ja akuzuan se për herë të parë qytetarët e Shkupit do të mbeten pa transport të qytetit dhe për këtë fajin e ka pushteti lokal. Ata theksuan se në buxhetin e Qytetit të Shkupit për vitin 2022, së bashku me ribalancin e datës 30.06.2022, për JSP janë paraparë gjithsej 530.000.000 denarë ose 8,6 milionë euro.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat