Sot protestohet në Shkup kundër gjuhës shqipe - Bota Sot
Sot protestohet në Shkup kundër gjuhës shqipe

Shkupi

Sot protestohet në Shkup kundër gjuhës shqipe

Më: 21 janar 2018 Në ora: 09:31
Ndërtesa e Kuvendit të Maqedonisë

Forcat e Bashkuara Maqedonase (FBM), si edhe shoqata Tvrdokorni, përfshi disa shoqata tjera, për sot në ora 13:00 kanë paralajmëruar protestë para Kuvendit të Maqedonisë

Protesta e thirrur është kundër siç thonë ”dygjuhësisë dhe shqiptarizimit të Maqedonisë”.

Sipas tyre, dygjuhësia është humbje e karakterit maqedonas të shtetit dhe se humbet vetë shteti. Ata akuzojnë se me dygjuhësi Maqedonia bëhet shteti i tretë shqiptar në Ballkan.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test