Vrasja e Klodianit, Del përgjigjia e ADN-së: Pistoleta “Zoraki” s’mund të identifikohet as nga krahasimi i profileve gjenetike

Shqipëria

Vrasja e Klodianit, Del përgjigjia e ADN-së: Pistoleta “Zoraki” s’mund të identifikohet as nga krahasimi i profileve gjenetike

Më: 6 janar 2021 Në ora: 15:16
Klodian Rrasha

Në një kohë kur prokuroria e Tiranës është në pritje të mbylljes së hetimeve për çështjen e vrasjes së Klodian Rrashës, nga efektivi i “Shqiponjave”, Nevaldo Hajdaraj, “Ora News” mëson se në dosje është administruar dhe akti i ekspertimit të ADN-së.

Ky akt ekspertimi, ku janë krahasur profilet gjenetike të viktimës, Klodian Rrasha, policit Nevaldo Hajdaraj me profilet gjenetike, të gjetura e sekuestruara në pistoletën “Zoraki”, nuk është në gjëndje të nxjerrë një rezultat konkret, për të mësuar se kujt i përket arma.

Pistoleta tip “Zoraki” e sekuestruar në një pellg me ujë, deri në këtë fazë të hetimeve nuk ka një person konkret se kujt i përket.

Të paktët përgjatë veprimeve 1 mujore, SHÇBA dhe prokuroria e Tiranës, ende nuk kanë qënë në gjëndje, të gjejnë qoftë me gjurmë papilare dhe analizë ADN-je, se kush ka qënë personi i fundit që ka mbajtur pistoletën mesnatën e 8 dhjetorit 2020 dhe më pas e ka hedhur në pellgun me ujë, gati 80 metra larg trupit të pajetë të Klodian Rrashës.

“Ora Neës”, mëson se pasi janë njohur me rezultatet e ADN-së së kryer nga laboratorët e policisë shkencore, grupi i hetimit ka hequr dorë dhe nga tentativa për të çuar profilet e ADN-së për ekspertim biologjik.

Tashmë çështja e vrasjes së Klodian Rrashës nga punojësi i policisë Nevaldo Hajdaraj, është në fazën përfundimtare dhe pritet që në ditët në vijim prokuroria e Tiranës, do i komunikojë akuzën e “Vrasjes me dashje”, punonjësit të policisë Nevaldo Hajdaraj.

Ky i fundit me urdhër të Drejtorit të Policisë së Tiranës Rebani Jaupaj, kishte vetëm një muaj që ishte bërë pjesë e skuadrës “Shqiponja”, dhe pikërisht në 8 dhjetor 2020, qëlloi me dy plumba, 25-vjeçarin Klodian Rrasha.

Ngjarja solli 5 ditë protesta të dhunshme në Tiranë dhe dorëheqjen e ministrit të Brendshëm, Sandër Lleshaj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat