Spahiu ngre pikëpyetje për vaksinimin e personaliteteve: Më sqaron njeri pse u vaksinua Bleona Qereti?

Shqipëria

Spahiu ngre pikëpyetje për vaksinimin e personaliteteve: Më sqaron njeri pse u vaksinua Bleona Qereti?

Më: 22 shkurt 2021 Në ora: 22:08
Foto

Juristi Kreshnik Spahiu ka ngritur pikëpyetje për vaksinimin e personaliteteve dhe ka përmendur rastin e këngëtares Bleona Qereti, e cila prej vitesh jeton në Amerikë.

Në një lidhje me skype për emisionin “Open”, Spahiu u shpreh: “Një nga personat që ka bërë vaksinën në Amerikë është Bleona Qereti. Nuk është as mjeke, as mbi 80 vjeçe. A ka ndonjë që ma sqaron përse u vaksinua?”

Më pas komentoi në lidhje me personalitetet mbi moshën 80 vjeç që u vaksinuan këtë të dielë në vendin tonë. Ndërsa Brataj theksoi se ata ishin përzgjedhur për shkak të moshës.

Spahiu: Jeta e njeriut mbrohet me ligj dhe të gjithë shqiptarët janë të barabartë para ligjit. Asnjë qeveri nuk mund të japë prioritet që kush është person publik jeton më gjatë. Është e papranueshme që një vendim i tillë është partie. Pra një veprim ku ndahet se kush duhet të jetojë e kujt duhet t’i kursehet jeta nuk duhet të jetë apriori.

Mund të jesh personalitet por nuk është kriter i BE për vaksinën. Vaksinimi ka prioritet për personat vulnerabël që janë azilet e pleqve pasi janë të rrezikuar dhe nëse preken, mund të vdesin 50 pleq njëherësh. Duhet të vaksinohet një pedagog 85-vjeçar që takon studentët, nuk mund të jesh personalitet i pari në listë vetëm se ke bërë 10 filma.

Brataj: Lista shkon nga mjeku i familjes dhe nuk merr urdhër as nga kryeministri, as nga ministri. Janë zgjedhur si persona.

Bushati: Po si i bie që ka gënjyer kryeministri? Është politikë e qartë.

Brataj: Nga ana politike merreni si të doni. Ai nuk mund të hyjë jashtë strukturave.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat