Ndërtimi i HEC-it te Skavicës/ Qeveria miraton projektligjin për negocimin e kontratës me Bechtel

Shqipëria

Ndërtimi i HEC-it te Skavicës/ Qeveria miraton projektligjin për negocimin e kontratës me Bechtel

Më: 4 mars 2021 Në ora: 11:37
Foto ilustrim

Këshilli i Ministrave ka miratuar ne mbledhje e fundit projektligjin për negocimin e kontratës me kompaninë amerikane, për projektimin dhe ndërtimin e hidrocentralit te Skavices.

Sipas projektligjit, kontrata do te ndahet ne dy faza, ku ne fazën e pare kompania do te paraqesë një propozim te autoriteti kontraktues, ndërsa kontrata e fazës se dyte konsiston në projektimin dhe ndërtimin e kësaj vepre madhore energjetike.

Marrëveshja me kompaninë amerikane Bechtel për HEC Skavicen u nënshkrua në tetor të vitit te kaluar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat