Ministrja Kushi në Slloveni, takime me ministrat evropianë për kërkimet shkencore

Shqipëria

Ministrja Kushi në Slloveni, takime me ministrat evropianë për kërkimet shkencore

Më: 19 korrik 2021 Në ora: 21:44
Ministrja Elvis Kushi

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Kushi mori pjesë në “Takimin e Ministrave Përgjegjës për Kërkimin Shkencor” në Slloveni, me praninë e delegacioneve nga BE, shteteve anëtare të EFTA dhe partnerëve nga Ballkani Perëndimor.

“Sot në Slloveni, gjatë ‘Takimit të Ministrave Përgjegjës për Kërkimin Shkencor’ ku shkëmbyem pikëpamjet tona lidhur me rinovimin e Zonës Evropiane të Kërkimit – ERA, si dhe rolin kyç që ka kërkimi shkencor dhe inovacioni për të ardhmen e hapësirës evropiane“, shprehet ajo në publikimin e realizuar në rrjete sociale.

Sipas Kushit, një takim i tillë jo vetëm është një mundësi e mirë për shkëmbimin e pikëpamjeve në lidhje me procesin e përbashkët të zhvillimit të Zonës Evropiane të Kërkimit Shkencor.

Gjathashtu, çon përpara njëkohësisht edhe objektivin kryesor për harmonizimin e politikave dhe strategjive në nivel rajonal kombëtar dhe evropian.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat