175 afganë zhvendosen në Shëngjin

Shqipëria

175 afganë zhvendosen në Shëngjin

Më: 16 tetor 2021 Në ora: 12:17
175 afganë zhvendosen në Shëngjin

175 afganë të tjerë janë akomoduar në strukturat hoteliere të Shëngjinit.

Ata kanë mbërritur një ditë më parë në qytetin bregdetar dhe janë vendosur në të njëjtin hotel, ku ndodhen dhe shtetasit e tjerë afganë, që erdhën në Shqipëri gjatë shtatorit.

Aktualisht në Shëngjin janë strehuar rreth 600 afganë.

‘Qytet Studenti’ ishte vendi i parë ku u akomoduan afganët, deri sa të përfundonin procedurat e regjistrimit dhe më pas ato janë strehuar në strukturat hoteliere.

Durrësi, Lezha dhe Berati janë tre qytetet që kanë hapur dyert për strehimin e afganëve, pasi ata i shpëtuan regjimit taleban në Afganistan.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat