KE ripërsërit qëndrimin, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut i kanë përmbushur kushtet për integrim

Shqipëria

KE ripërsërit qëndrimin, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut i kanë përmbushur kushtet për integrim

Më: 19 tetor 2021 Në ora: 09:39
Foto

Komisioni Europian prezanton të martën, progres-raportet për vendet që aspirojnë integrimin në BE. Paketa e zgjerimit, pritet të konstatojë përparim të kufizuar të këtyre shteteve drejt përmbushjes së kritereve për integrimin ne bllok.

Sipas draft-raporteve të para nga Europa e Lirë, Komisoni Europian do të përsërisë qëndrimin e shprehur edhe më herët se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut i kanë përmbushur të gjitha kushtet për nisjen e negociatave të anëtarësimit.

Sa i përket Kosovës, Komisioni Europian konstaton se pas një periudhe të paqëndrueshmërie politike, tani është formuar qeveria me shumicë të paprecedentë. Por rrethanat e krijuara nga mungesa e stabilitetit dhe pasojat e pandemisë kanë ndikuar që progresi në zbatimin e reformave të jetë i kufizuar.

Progres-raportet pritet të miratohen të martën nga Kolegji i Komisionerëve dhe do të prezantohen para deputetëve të Parlamentit Evropian, nga Oliver Varhelyi, komisioneri për zgjerim i BE-së.

Nga të gjitha shtetet e rajonit, Komisioni Evropian do të kërkojë që të bëhen më shumë përpjekje në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, në ndërtimin e fqinjësisë së mirë dhe bashkëpunimit rajonal, dhe fokus i veçantë në sundimin e ligjit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat