Shqipëria organizon Kursin e Lartë për Studimet e Sigurisë dhe Mbrojtjes, pjesë ushtarakë e zyrtarë nga Kosova

Shqipëria

Shqipëria organizon Kursin e Lartë për Studimet e Sigurisë dhe Mbrojtjes, pjesë ushtarakë e zyrtarë nga Kosova

Më: 22 tetor 2021 Në ora: 19:44
Niko Peleshi

Akademia Shqiptare e Forcave të Armatosura (AFA) po organizon Kursin e Lartë për Studimet e Sigurisë dhe Mbrojtjes (SCSDS) 2021, ku marrin pjesë dhe shumë vende të tjera.

Qëllimi i SCSDS është të edukojë oficerë ushtarakë (OF5) dhe zyrtarë civilë nga Shqipëria, NATO dhe vendet partnere në nivelin strategjik. Kursi u përpilua nga studentë nga Shqipëria, Gjermania, Greqia, Bullgaria, Kosova, Italia dhe Gjeorgjia. Në këtë aderim, AFA ftoi si lektor dhe anëtarë të fakultetit të Kolegjit të Mbrojtjes Baltike për mësimdhënie.

Dr. Sandis Šraders dhe COL (ret.) Dr. Clirim Toci dhanë leksione në SCSDS për disa çështje që sfidojnë mjedisin e sigurisë si, Rusia, roli i NATO-s, Interesat Kombëtare dhe Dinamika e Fuqisë Kombëtare, Zhvillimi i Luftës në Evropë dhe NATO dhe Sfidat Ushtarake që mund të paraqiten nga NATO.

Ky projekt ishte hapi i parë në rritjen e bashkëpunimit të mirë të rënë dakord gjatë vizitës së ministrit shqiptar të Mbrojtjes Niko Peleshi në qershor 2021.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat