Dasho: Fëmijët mbi 12 vjeç duhen vaksinuar sepse janë transmetues, sugjerohet edhe mosha 5-11 vjeç

Shqipëria

Dasho: Fëmijët mbi 12 vjeç duhen vaksinuar sepse janë transmetues, sugjerohet edhe mosha 5-11 vjeç

Më: 23 tetor 2021 Në ora: 18:26
Erion Dasho

Në një intervistë për gazetaren Besmira Pelushaj në RTV Ora, mjeku Erion Dasho u shpreh se vaksinimi i fëmijëve është shumë i rëndësishëm.

Ai tha se fëmijët nuk preken rëndë nga covidi dhe nuk kanë komplikacione, por ata luajnë rol në transmetim dhe infektojnë të rriturit.

Dasho: Vaksinimi i fëmijëve është shumë i rëndësishëm. Në Evropë me fillimin e shkollës, pasi një rritje të rasteve me covid. Fëmijët nuk preken rëndë nga covidi, por ata luajnë rol në transmetim dhe infektojnë të rriturit. Qysh nga korriku është sugjeruar vaksinimi i fëmijëve mbi moshën 12 vjeç. Po diskutohet që të vaksinohen edhe fëmijët 5-11 vjeç. Kjo bëhet sepse fëmijët nuk preken, por transmetojnë virusin.

Prandaj prindërit duhet të jenë të ndërgjegjshëm sepse ka të bëjë edhe me mbrojtjen e jetës së fëmijëve, si dhe atë të të rriturve. Fëmijët vaksinohen me të njëjtën dozë sikurse edhe të rriturit. Vaksina e vetme e rekomanduar për moshat nën 18 vjeç është Pfizer, sepse pas analizave ka rezultuar se është e vetmja që mund të përdoret në mosha pediatrike.

Dasho shtoi se Prindërit shqiptarë e kanë humbur besimin, sepse dozat e para Pfizer erdhën me çanta dore, gjë e cila sipas tij tregon se qeveri nuk u kujdes për shqiptarët.

DashoPrindërit shqiptarë e kanë humbur besimin, sepse dozat e para Pfizer erdhën me çanta dore. Kjo tregon se qeveri nuk u kujdes për shqiptarët, por për imazhin e vet sepse ishte një vit elektoral. Po ashtu, patëm edhe futjen e vaksinës kineze që nuk është miratuar nga institucione perëndimore. Edhe fushata elektorale u hap dhe u mbyll me ato tendat e vaksinimit, që ishin të turpshme. Nuk kishte kujdes për shëndetin, por ishte një fushatë e partisë në pushtet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat