‘Foltorja’ në Kurbin/ Berisha 1 minutë heshtje në nderim të viktimave nga tërmeti i nëntorit

Shqipëria

‘Foltorja’ në Kurbin/ Berisha 1 minutë heshtje në nderim të viktimave nga tërmeti i nëntorit

Më: 26 nëntor 2021 Në ora: 17:21
Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha këtë të premte ka zhvilluar takim me demokratët në Kurbin.

Berisha e ka nisur foltoren duke mbajtur 1 minutë heshtje në nderim të viktimave që humbën jetën nga tërmeti që goditi vendin dy vite më parë.

Gjatë fjalës së tij ai theksoi se sot pas dy vitesh shumica e banorëve janë pa stresin, ndërsa shumë familje të tjera janë në çadra, ndërsa theksoi se asnjë zyrtar nuk është vendosur para përgjegjësisë pasi sipas tij i la banorët të jetonin në pallatet të cilat fillimisht u dëmtuan nga tërmeti i shtatorit.

"51 gra , burra fëmijë , humbën jetën në rrënoja t e tërmeti që goditi vendin. Në Kurbin dhe në Thumanë viktimat siç e dini ju ishin një krim i mirëfilltë shtetëror, pasi pallatet e viktimave u bënë të pabanueshme në tërmetin e shtatorit, por një qeveri e papërgjegjshme , një qeverie  cila ka si objekt kryesor grabitjen , plaçkitjen e çdo gjëje, ndonëse konstatoi se pallatet ishin të pabanueshme i la banorët e tyre në mëshirë të fatit, për tu marrë jetën një tërmet tjetër që erdhi dy vite më parë. Sot për 51 viktima, për shembjen e qindra ndërtimeve jashtë standardeve para ligjit nuk ndodhet asnjë zyrtar asnjë qeveritar dhe kjo është një krim i dytë i shëmtuar pas braktisjes së tyre,. Ftoj të mbajmë një minut heshtje për të nderuar kujtimin e tyre”, tha Berisha.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat