Stuhi në det, dëborë në mal/ Era e fortë ndalon peshkatarët, në zonat e thella shkëputet energjie

Shqipëria

Stuhi në det, dëborë në mal/ Era e fortë ndalon peshkatarët, në zonat e thella shkëputet energjie

Më: 3 dhjetor 2021 Në ora: 12:01
Foto ilustrim

Përkeqësimi i kushteve atmosferike ka detyruar autoritetet e portit të Durrësit që të pezullojnë daljen në det për mjetet e vogla lundruese dhe anijet e peshkimit.

Situata po monitorohet nga ana e kapitenerisë, ndërsa vijon normalisht lundrimi i trageteve drejt Italisë dhe anasjelltas.

Pavarësisht detit të trazuar, mëngjesin e kësaj të premteje, mbërritën në Durrës dy tragete të linjës së Barit.

Edhe në Portin e Vlorës, për 24 orët e ardhshme u vendos që anijet e vogla të mos dalin në det. Kjo për shkak të dallgëve dhe erës së fortë.

Ndërkohë vonesa nga moti i keq pritet të ketë dhe në linjën e trageteve me Brindisin.

Problem mbeten dhe zonat malore në qarkun e Korçës.

Prej ditës së hënë fshati Panarit, krahas bllokimit, vuan mungesën e energjisë elektrike.

Nga reshjet e dendura të borës, janë rrëzuar disa shtylla te rrjetit elektrik

Ndërkohë punonjësit e OSHEE janë duke punuar, por ndërhyrja është e vështirë për shkak të terrenit dhe dendësisë së borës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat