Shkodra nën ujë, zonat malore nga jugu në veri të bllokuara e pa energji si pasojë e motit të keq

Shqipëria

Shkodra nën ujë, zonat malore nga jugu në veri të bllokuara e pa energji si pasojë e motit të keq

Më: 3 dhjetor 2021 Në ora: 19:07
Shkodra nën ujë si pasojë e motit të keq

Stuhi shiu e ere kanë përfshirë pjesën më të madhe të vendit, ndërsa në zonat malore reshjet janë në formën e dëborës. Shkodra u përmbyt, fshatra në veri e jug të vendit mbeten të izoluar dhe pa energji elektrike. Probleme edhe në zonat bregdetare.

Moti i keq me reshje shiu e borë përfshiu vendin prej të premtes.

Këto pamje tregojnë situatën e krijuar në Shkodër.

Kolektorët nuk arritën të përballojnë prurjet intensive që zgjaten për rreth një orë e  për pasojë uji në rrugë arriti disa centimetra.

Situatë e ngjashme nga Sheshi Nënë Tereza në qendër deri në lagjet periferike Parrucë, Xhabije e Rus.

Këmbësorët u detyrën të zhysin këmbët nën ujë ndërsa makinat ngjanin si varka!.

Në Alpe reshjet ishin në formën e borës që mban të izoluara rrugët drejt fshatrave të turistikë.

Në Korçë, fshati Panarit mbetet i izoluar prej 5 ditësh dhe bashkë me Selenicën, Pishën, Ballabanovën vuan mungesën e energjisë elektrike.

OSHEE thotë se stuhia ka dëmtuar 6 shtylla druri dhe 8 shtylla betoni si dhe janë këputur përcjellësa dhe izolatorë, ndërsa remonti vështirësohet nga dëbora që arrin në 40 cm trashësi.

Reshjet e dëborës me intensitet të lartë kanë krijuar probleme edhe në zonat malore të qarkut Berat

Aksi nacionale drejt Skraparit është e kalueshme, ndërsa rrugët drejt  fshatrave: Potom, Baçkë, Leshnje, Gradec, Çukë dhe Qafë-Dërvi kalohet vetëm me zinxhirë.

Disa fshatra vuajnë mungesën e energjie elektrike për shkak të dëmtimit të rrjetit shpërndarës.

Reshjet e shiut që kanë përfshirë të gjithë vendin po krijojnë rrëshqitje dherash e gurësh në shumë rrugë nga veriu në jug, ndaj kërkohet kujdes.

Furtuna në zonat bregdetare ka detyruar pezullimin e lundrimit për anijet e vogla dhe Peshkarezhat në Vlorë dhe Durrës.

Tragetet e linjave me Italinë vazhdojnë lundrimin, por me vonesa për shkak të kushteve atmosferike.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat