109-vjetori i krijimit të Forcave të Armatosura

Shqipëria

109-vjetori i krijimit të Forcave të Armatosura

Më: 4 dhjetor 2021 Në ora: 07:13
Ilustrim

Forcat e Armatosura u krijuan në 4 dhjetor të 1912-ës pak ditë pas krijimit të Shtetit të parë Shqiptarë në Vlorë.

Krijimi i Forcave të Armatosurave erdhi si një nevojë e natyrshme e një shteti Sovran, të pavarur dhe që kërkonte të mbronte kufirin e saj nga tundimet e huaja (të shpeshta për shekullin e shkuar).

Sot FA-të kanë një mision edhe më të madh, me tipar global.

Të qenit pjesë e NATO-s i ka dhënë FA-ve mundësinë për të shtrirë misionin e tyre në disa vende të botës, si Afganistan..etj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat