Sëmundja po shkatërron pishën, në Klos dhjetëra hektarë janë prekur nga procesionarja

Shqipëria

Sëmundja po shkatërron pishën, në Klos dhjetëra hektarë janë prekur nga procesionarja

Më: 14 janar 2022 Në ora: 15:04
Sëmundja po shkatërron pishën, në Klos dhjetëra hektarë janë prekur nga procesionarja

Sëmundja e procesionares ka prekur dhjetëra hektarë pishë të zezë në Klos. Kjo sëmundje e përhapur masivisht në vend po dëmton rëndë pishën, ndërsa ekspertët bëjnë thirrje për ndërhyrje të menjëhershme pasi në të kundërt dëmet në mjedis do të jenë të mëdha.

Sëmundja e njohur si krimbi i Pishës, po rrezikon thuajse çdo pemë në bashkinë e Klosit.

Dëmtimit nuk i ka shpëtuar as ky masiv me pisha në fshatin Plan i Bardhë.

Lufta që i shpallën autoritetet kësaj sëmundje 7 vite më parë, tashmë mund të thuhet se është humbur.

Sëmundja e procesionares vijon të jetë prezente në të gjithë masivet pyjore me pishë të zezë në vend.

E favorizuar edhe nga temperaturat, procesionarja ka nisur zbritjen nga foleja.

Në shumë degë shihet se ajo e ka çarë strehëzën e saj dhe se po i drejtohet tokës për të kaluar një tjetër cikël jetësor.

Ministria e Bujqësisë pak vite më parë nisi të ndërhyjë me metodën mekanike të prerjes së degëve të infektuara dhe më pas djegien e tyre.

Por ekspertët thonë se kjo metodë ka dështuar, ndaj apelojnë për hartimin e një plani më efektiv pasi situata sa vjen e rëndohet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat