Vetëm SPAK mund të hetojë vrasjen e Aleks Nikës, thotë xhaxhai i të vrarit në 21 janar

Shqipëria

Vetëm SPAK mund të hetojë vrasjen e Aleks Nikës, thotë xhaxhai i të vrarit në 21 janar

Më: 21 janar 2022 Në ora: 18:44
Mark Nika

Mark Nika, xhaxhai i Aleks Nikës tha se vrasja e nipit të tij mund të hetohet vetëm nga SPAK.

Ai u shpreh skeptik se rihapja e hetimeve për vrasjen e Alkes Nikës, me kërkesë të policisë së Tiranës mund të çonte në një konkluzion, pasi plumbi me të cilin ai ishte vrarë është i paidentifikueshëm.

“Ai plumb është i paidentifikueshëm, kjo (hapja e hetimeve) është manovër e policisë, por nga plumbi s’mund të nxjerrim konkluzione. Do jetë e vështirë teknikisht, plumbi ka qenë i pagoditur, kur ka ardhur nga Stambolli, por e kanë shtypur. Kjo dëshirë e policisë për t’i bërë ekspertizë është e parealizueshme”, tha Mark Nika.

Sipas tij, i vetmi institucion që mund të hetojë në mënyrë të paanshme dhe me profesionalizëm këtë çështje është SPAK.

Keni kërkuar që çështja të shkojë në SPAK. Ministria e Brendshme duhet të bëjë të mundur që çështja të kalojë në SPAK. "Është profesionalisht më lart, i pavarur, besojmë tek SPAK”, tha Mark Nika.

Në maj të 2021, Prokuroria e Tiranës rihapi hetimet e pezulluara për vrasjen e Aleks Nikës në 21 janar 2011, pas kërkesës së policisë së Tiranës. Policia kërkoi që të bëhet riekspertimi i predhës së gjetur dhe sekuestruar në trupin e viktimës, Aleks Nika.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat