Kë preferon Ilir Meta për President?

Shqipëria

Kë preferon Ilir Meta për President?

Më: 15 prill 2022 Në ora: 15:34
Ilir Meta

Ilir Meta do të jetë në krye të Presidencës deri më datë 24 Korrik 2022. Ndërkohë që pas disa javësh pritet zgjedhja e Presidentit të ri të Republikës që do ta marrë mandatin në muajin Korrik, po përflitet që në krye të shtetit të zgjidhet një grua.

Presidenti Ilir Meta, i pyetur nga gazetarët nëse ka ndonjë emër preferencial për pasardhësin/en e tij, thotë se e rëndësishme është kreu i shtetit të mbrojë interesin kombëtar.Pyetje: Kë do donit të shikonit në krye të shtetit pas ikjes tuaj? Keni një emër?

Presidenti Ilir Meta: Nuk kam asnjë emër. Për mua është e rëndësishme që Presidenti apo Presidentja e ardhshme e vendit tonë të respektojë Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë, të mbrojë sovranitetin dhe integritetin e Republikës dhe të popullit shqiptar, të udhëhiqet nga interesi kombëtar dhe nga interesi publik. Kjo është për mua e rëndësishme.

Natyrisht që kjo nuk është e lehtë. Ju e dini që gjithmonë ka patur probleme midis institucionit të Presidentit dhe mazhorancave apo Kryeministrave për arsye sepse gjithmonë pushteti tenton drejt kapjes së shtetit edhe po t’i bëni analizat e kohëve në të kaluarën do të zbuloni që çuditërisht koha më e paqtë dhe më bashkëpunuese midis institucionit të Kryeministrit dhe Presidentit të Republikës ka qenë kur Ilir Meta ka qenë Kryeministër i Republikës dhe Profesori Rexhep Mejdani President i Republikës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat