Suedia vendos të aplikojë për në NATO, ambasadorja informon Ramën dhe kërkon mbështetjen e Shqipërisë

Shqipëria

Suedia vendos të aplikojë për në NATO, ambasadorja informon Ramën dhe kërkon mbështetjen e Shqipërisë

Më: 16 maj 2022 Në ora: 16:50
Elsa Hastad dhe Edi Rama

Ambasadorja e Suedisë në vendin tonë, Elsa Hastad ka informuar kryeministri Rama mbi vendimin e qeverisë së vendit të saj për të aplikuar si anëtarë e NATO-së.

Ambasada ka publikuar një foto nga momenti i takimit me kryeministrin, ku bën me dije se gjatë takimit ambasadorja Hastad ka kërkuar mbështetjen e Shqipërisë, si anëtare me të drejtë ta plota.

“Ky është një moment historik. Takim me kryeministrin Edi Rama, duke informuar për vendimin e Suedisë për dorëzimin e aplikimit për anëtarësim në NATO. Faleminderit Kryeministër për takimin shumë të mirë dhe mbështetës”, thuhet në postimin e ambasadës.

Suedia i është bashkuar Finlandës në vendimin për të aplikuar për anëtarësim në aleancën ushtarake të NATO-s, teksa pushtimi i paprovokuar rus i Ukrainës po vazhdon. Ky njoftim nga Stokholmi vjen teksa presidenti rus, Vladimir Putin, tha se Moska “sigurisht” që do të reagojë për një zgjerim të mundshëm të NATO-s.

“Qeveria ka vendosur për ta njoftuan NATO-n se Suedia dëshiron të bëhet anëtare e NATO-s. Ambasadori i Suedisë në NATO shumë shpejt do ta informojë NATO-n”, tha kryeministrja suedeze, Magdalena Andersson, më 16 maj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat