Negociatat mes opozitës për kandidaturën e Presidentit, ja çfarë do ndodhë orët në vijim

Shqipëria

Negociatat mes opozitës për kandidaturën e Presidentit, ja çfarë do ndodhë orët në vijim

Më: 19 maj 2022 Në ora: 12:52
Foto ilustrim

Negociatat për kandidaturën për presidentin e ri të vendit do të vijojnë në orët në vijim mes grupit të Enkelejd Alibeajt dhe grupeve parlamentare të Fatmir Mediut dhe Mesila Dodës.

Gazetari i “Panorama” Mariglen Kume bën me dije se Alibeaj do të ketë një takim me grupet e PR/PDIU pas mbledhjes me deputetët e grupit parlamentar demokrat që u mbajt këtë të enjte në orën 12:00.

Mësohet se Mediu dhe Doda kanë kërkuar që diskutimet të vijojnë pasi grupi parlamentar i PD të diskutojë dhe të dalë me një qëndrim për kandidaturat.

Kujtojmë që PD do të propozojë katër kandidatura, ndërsa aleatët nga një.
Më pas është parashikuar që të ngrihet një grup i përbashket PD-PS me 6 anëtarë që do të përzgjedhë një kandidat i cili do të duhet të votohet më pas në Parlament/

Kandidati i propozuar do të marrë firmat e përbashkëta të PD-PS.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat