Turqia i hapi rrugë anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO, reagon Presidenti Meta

Shqipëria

Turqia i hapi rrugë anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO, reagon Presidenti Meta

Më: 28 qershor 2022 Në ora: 22:22
Presidenti Meta

Presidenti Ilir Meta ka përshëndetur vendimin e Turqisë për t’i hapur rrugë anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO.

Kreu i Shtetit shqiptar, me anë të një postimi në Facebook shkruan se ky ishte një vendim i duhur për forcimin e sigurisë së përbashkët në këtë periudhë sfidash kërcënuese.

Postimi i Ilir Metës:

E përshëndes nënshkrimin e Memorandumit të përbashkët Trilateral që i hap rrugë anëtarësimit në NATO të Finlandës dhe Suedisë.

Vendim i duhur për forcimin e sigurisë së përbashkët në këtë periudhë sfidash kërcënuese për parimet dhe vlerat demokratike.

Turqia vendosi sot të mbështesë anëtarësimin në NATO të Finlandës dhe Suedisë. Këtë e ka konfirmuar edhe vetë Presidenti Finlandez me anë të një deklarate zyrtare.

“Progresi erdhi pas të tre vendet nënshkruam një memorandum të përbashkët për të zgjeruar mbështetjen e plotë kundër kërcënimeve ndaj sigurisë së njëri-tjetrit”, ka thënë Niinisto.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat