‘Gjirokastra pa ujë’, Tritan Shehu: Një tjetër arsye për t’ju bashkuar protestës më 7 korrik

Shqipëria

‘Gjirokastra pa ujë’, Tritan Shehu: Një tjetër arsye për t’ju bashkuar protestës më 7 korrik

Më: 29 qershor 2022 Në ora: 08:54
Tritan Shehu

Në një reagim në Facebook Tritan Shehu ka denoncuar mungesën  e ujit në Gjirokastër. Shehu bën thirrje që qytetarët ti bashkohen protestës së thirrur më 7 korrik, ndërsa shton se mungesa e ujit një tjetër arsye për të protestuar.

Statusi:

Qarku i Gjirokastres! Mungesa e ujit, nje motiv me shume per te protestuar me 7 Korrik!

Spekullimet per ujesjellesat lene pa uje banore te Qarkut te Gjirokastres:

Mjaftojne dy shembuj per te kuptuar realitetin:

1-Kelcyre, ujesjellesi i perfunduar vetem 2 vite me pare.

Me vlere 2 Milion E, pothujse nuk funksionon nga problemet teknike ne tubacione, sepse ne vend qe ata te cojne ujin tek banoret, plasin kudo duke kthyer ne “liqene” rruget e trotuaret, duke i demtuar rende edhe ato.

2- Ujesjellesi i Lazaratit, nje investim dhe ai prej reth 2 M Euro, cilesia e punimeve te te cilit u kritikua qe gjate tyre.

Shume shpejt mbas perfundimit ai nuk funksionon per jave te tera, sepse pompa del jashte perdorimit….qenka nje tip i “vecante”, pra u duhej kohe per ta zevendesuar!!!

Por duke ditur dhe cilesine e punimeve te tjera, shume probleme do te vijojne.

Nderkaq banoret e ketyre zonave vuajne per ujin e pijshem.

Por jo vetem ata, ky problem jetik i mbetur pa zgjidhje eshte shume me i gjere ne ate Qark.

Edhe ne pjese te tjera shume te gjera te bashkive te Memaliajt, Tepelenes, Gjirokastres, Dropullit, Libohoves, Permetit, vazhdon i njejti problem, mungesa e ujit te pijshem, vecanerisht gjate stines se veres.

Edhe ky eshte nje motiv tjeter per te protestuar me 7 Korrik.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat