Ekonomia shqiptare rritet me 6% në raport me të njëjtën periudhë të 2021

Shqipëria

Ekonomia shqiptare rritet me 6% në raport me të njëjtën periudhë të 2021

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 14:30
Foto ilustrim

Për tre muajt e parë të vitit ekonomia shqiptare u rrit me gati 6%, krahasuar me të njëjtën periudhë të 2021.

Kjo sipas ekspertëve do të thotë se gjatë janarit, shkurtit dhe marsit, efektet e inflacionit nuk kanë qenë fort të ndjeshme dhe se rritja ekonomike ka vijuar, e mbështetur kryesisht tek investimet dhe konsumi privat.

Të dhënat e instat tregojnë se kontributi kryesor në këtë rritje vjen nga ndërtimi, si një nga sektorët që ka performuar më mirë në këtë periudhë, pasuar nga  tregtia dhe shitblerja e pasurive të paluajtshme.

Por ky tremujor nuk ishte pozitiv për bujqësinë nga ana tjetër, progresi i së cilës ishte gati i pandjeshëm.

Për muajt e tjerë të vitit, parashikimet janë të zymta pasi për shkak të krizës, si banka e Shqipërisë, ashtu edhe institucionet e tjera ndërkombëtare, kanë përgjysmuar shifrat për rritjen ekonomike.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat