Gjyqi i Salianjit për çështjen “Babale”, Berisha: Proces stalinist dhe i turpshëm, Fatmir Xhafaj montoi dëshmitarë të rremë

Shqipëria

Gjyqi i Salianjit për çështjen “Babale”, Berisha: Proces stalinist dhe i turpshëm, Fatmir Xhafaj montoi dëshmitarë të rremë

Më: 3 korrik 2022 Në ora: 22:17
Gjyqi i Salianjit për çështjen “Babale”, Berisha: Proces stalinist dhe i turpshëm, Fatmir Xhafaj montoi dëshmitarë të rremë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka reaguar me anë të një postimi në Facebook për çështjen që deputeti i selisë blu, Ervin Salianji ka me drejtësinë.

Kujtojmë se Salianjit ka konfirmuar nga Korça pjesëmarrjen e tij në seancën gjyqësore që zhvillohet nesër për çështjen “Babale”, ku deputeti i PD akuzonte ish-ministrin e Brendshëm Fatmir Xhafaj se mbronte lidhjet kriminale të vëllait, Geron Xhafaj.

Sipas Berishës ky gjyq ndaj Salianjit është një rikthim i procesteve staliniste të gjykimit, pasi janë montuar dëshmitarë të rremë që kanë lidhje me klane kriminale.

POSTIMI I BERISHËS:

Rikthehen proceset staliniste!

Miq, deputeti Ervin Salianji del neser para gjyqit ne nje proces te mirefillte stalinist. Ai shkon ne babken e te akuzuarit sepse denojcoi Geron-Agron Xhafen te denuar 7 vjet si kryetar i rrjetit te trafikut te droges te Bolonjes me Venezuelen dhe i kerkuar.

Ai vazhdonte prej vitesh i qete dhe i mbrojtur nga vellacko Fatmiri, minister dhe Edvini, veprat e tij te zeza sipas hetimit te gazetarit te pavarur.

Denoncimi i deputetit Salianji detyroi Fatmirin per te shpetuar vellain nga hetimi per trafiqet qe drejtonte nga Vlora ta dorezoje ate me procedure te rrufeshme ne Itali, por sot asnjeri nuk e di se ku ndodhet ai.

Ne nje akt te turpshem dhe skandaloz Deputeti Ervin Salianji akuzohet nga klani i droges Xhafa per shpifje sepse ai denoncoi publikisht mbrojtjen nga Edi Rama dhe Fatmir Xhafa te trafikantit Agron Geron Xhafa ne kerkim si denuar ne Itali per trafik nderkombetar droge dhe per faktin Ervini me guxim beri publik investigimin e gazetarit qe provonte se Geroni vazhdonte organizimin e trafikut te droges.

Akuzat kunder tij u montuan nga deshmitare te rreme, nga bashkepuntore te ngushte te krimit ne krye te policise Ardi Veliu, Albert Nushi dhe Andon Marko me ndihmen e trafikantve ne Sherbimin informativ.

Te dashur miq, ky proces i turpshem te pashembullt ne 30 vite ne shkalle te pare ju besua anetarit te bandes se Lushnjes, Artan Gjermeni, i cili zbatoi urdherat qe mori nga Xhafa-Rama. Kurse ne apel, çeshtja ju besua gjykateses Sadushi, te shoqin e te ciles e lidh nje miqesi e njohur dhe fort e dyshimte me Fatmir Xhafen dhe klanin e tij.

Denoj me ashpersine me te madhe procesin e montuar politik stalinist te klanit Xhafa kunder deputetit Salianji dhe i bej thirrje Asamblese Parlamentare te Keshillit te Europes, Parlamentit Europian, Unionit Parlamentar Nderkombetar, Asamblese Parlamentare te OSBE te nderhyjne kunder ketij procesi te turpshem politik te klaneve te droges me pushtet qe duan te denojne deputetin Salianji si hakmarrje per denoncimin e tij te guximshem. #sb

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat