Rritja e çmimit të karburantit, Panariti: Dyfish më shtrenjtë për shqiptarët e varfër, ja sa kushton një litër naftë në SHBA

Shqipëria

Rritja e çmimit të karburantit, Panariti: Dyfish më shtrenjtë për shqiptarët e varfër, ja sa kushton një litër naftë në SHBA

Më: 11 gusht 2022 Në ora: 21:01
Foto ilustrim

Ish-ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti, ka reaguar në lidhje me çmimin e karburantit në vend, që sot pësoi sërish rritje.

Përmes një mesazhi në ‘Facebook’, Panariti sjell në fokus se sa është çmimi i naftës në Amerikë, ku një litër shitet më pak se një dollar. Sipas Panaritit, çmimi i naftës është dyfish më shtrenjtë për Shqiptarët e varfër.

REAGIMI I PANARITIT

Për herë të parë 1 gallon naftë në Amerikë sot e enjte 11 Gusht, u shit poshtë 4 dollarë.
1 gallon ka rreth 3,8 litra.
Pra sot, një litër naftë në tregun Amerikan është pak më shumë se 1 dollar, ose 120 lekë litri.
Po sot bordi fiksoi çmimin e naftës te ne, në 220 lekë litri.
Pra rreth dyfish më shtrenjtë për Shqiptarët e varfër!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat