KESH: Rezerva energjetike në kaskadën e Drinit, 722.9 GWh

Shqipëria

KESH: Rezerva energjetike në kaskadën e Drinit, 722.9 GWh

Më: 15 gusht 2022 Në ora: 12:38
Foto ilustrim

Koorporata Elektroenergjetike Shqiptare informoi sot se prodhimi ditor në HEC-et e kaskadës së Drinit, llogaritet 17 000 MWh, ndërsa rezerva energjetike zbret në 722.9 GWh.

KESH bëri të ditur se, niveli i liqenit në hidrocentralin e Fierzës është aktualisht 278.62 m, ndërsa prurjet janë vetëm 60 m3/s.

“Prurjet natyrore në kaskadë janë 87 m3/s. Niveli i liqenit të HEC-it të Fierzës është 278.62 m, ndërsa kuota maksimale është 296 m. Niveli i liqenit të HEC-it të Komanit është 174.08 m, ndërsa kuota maksimale është 175.5 m. Niveli i liqenit në HEC-in e Vaut të Dejës është 73.67 m, ndërsa kuota maksimale është 76 m”, bëri të ditur KESH.

Prurjet natyrore në HEC-in e Fierzës llogariten 60 m3/s, në HEC-in e Komanit 20 m3/s, ndërsa në atë të Vaut të Dejës, 7 m3/s.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat