Busti i mbretëreshës Elizabeth II “trazon” Kukësin, kryebashkiaku Gjici refuzon dhuratën e “çunave të Londrës”

Shqipëria

Busti i mbretëreshës Elizabeth II “trazon” Kukësin, kryebashkiaku Gjici refuzon dhuratën e “çunave të Londrës”

Më: 2 tetor 2022 Në ora: 21:51
Foto ilustrim

Përveçse në Britaninë e Madhe, ndarja nga jeta e Mbretëreshës Elizabeth II, nuk kishte si të mos merrte vëmendjen e “Piranjave”, të cilët pikërisht ditën që Mbretëresha e Britanisë përcillej për në banesën e fundit nga miliona qytetarë britanikë, vendosën tu bënin dhuratë banorëve të Kukësit dhuratë bustin e saj.

“Mision Imposible” duhet theksuar, pasi koha për krijimin e bustit dhe vendosja pikërisht në ditën që Mbretëresha përcillej për në banesën e fundit, ishte e kufizuar.

Por megjithatë “Piranjat” ia dolën më së miri dhe mëngjesin e ditës së hënë në 19 shtator 4 misteriozë” marrin udhëtimin nga Tirana drejt Kukësit për të vendosur bustin e Mbretëreshës në qendër të qytetit fillimisht, dhe më pas pranë Qendrës së Kulturës.

Prania e Bustit të Mbretëreshës në qytetin verior të vendit u prit mirë nga qytetarët, të cilët ashtu si “bashkatdhetarët” e tyre britanikë në pamundësi për të qenë në “Bakingam Palace”, po kryenin homazhet në qendër të qytetit.Por nuk ishte në një mendje me qytetarët, kryebashkiaku Safet Gjici, i cili pasi mori vesh lajmin, urdhëroi sekuestrimin e bustit të madhërisë së saj Elizabeth II.

Për Safet Gjicin pas kësaj vepre qëndronin ata “çunat e Londrës” ose siç ai i thërret me përkëdheli “Londinezët”.

Sipas tij kjo ishte një vepër e rëndë dhe shkelje e ligjit, pasi “londinezët’ më parë duhet të merrnin leje nga institucioni i Bashkisë për vendosjen e bustit.

Ndërkohë që busti u sekuestrua nga punonjësit e Bashkisë, nis një “luftë” e madhe mes gazetarëve të “Piranjave” dhe kolegëve të tyre të RTSH Kukësit, të cilët nga xhelozia e madhe që këtë vepër nuk ishin ata që arritën ta bënin realitet për kuksianët, kërkonin me doemos ta largonin menjëherë nga qyteti i tyre.

Edhe pse gazetarët e “Piranjave” këmbëngulën që dhurata tu mbetej kuksianëve, kryebashkiaku Gjici nga njëra anë, dhe gazetarët e RTSH Kukësit nga ana tjetër  nuk ishin dakord.

Prandaj zgjedhja përfundimtare ishte që busti i Madhërisë së saj Mbretëreshës Elizabeth II tu dhurohej atyre që vërtetë e duan dhe njohin kontributin e saj, pikërisht qytetarëve të Hasit.

Vetë kryebashkiaku i Hasit, Liman Morina tha se së shpejti do të mblidhte këshillin bashkiak dhe të miratonin sa më parë tenderimin për vendosjen e bustit të Mbretëreshës Elizabeth II në qendër të qytetit.

Kujtojmë që lidhja e kuksianëve dhe hasianëve me Britaninë është shumë e madhe, pasi janë të shumtë banorët e këtyre dy qytetarëve që sot jetojnë dhe punojnë në Britani.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat