Rama u premtoi rritje 7%, pedagogët nuk tërhiqen nga protesta

Shqipëria

Rama u premtoi rritje 7%, pedagogët nuk tërhiqen nga protesta

Më: 5 tetor 2022 Në ora: 12:18
Aleksandër Kovçi

Kreu i Sindikatës Aleksandër Kovçi, i është përgjigjur kryeministrit Edi Rama pas deklaratës së këtij të fundit ku premtoi rritje 7 % të pagave.

Nuk është rritje, hiq dorë nga investimet strategjike dhe kaloji fondet te pagat në Universitet”, tha ai, duke shtuar:

“Ne kemi këto nuk janë të vetme probleme të Universitetit , të trajtohet këto minimalistë dhe pastaj të shohim me radhë. kryeministri vijon me teorinë  e 7%. kjo nuk është rritje. pagat e Universiteti nuk kanë pasur as indeksim,. I themi të mbledhë këto të gjitha njëherë sepse ka mbajtur dhe interesat sepse nuk ka indeksuar as inflacionin. Pra ka hapësira qeveria të shtojë 20-30 mln euro për Universiteti”, tha Kovaçi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat