Dita e Flamurit/ Nga Elbasani në Gjirokastër, ja si u festua sot 110-vjetori i Pavarësisë në vend

Shqipëria

Dita e Flamurit/ Nga Elbasani në Gjirokastër, ja si u festua sot 110-vjetori i Pavarësisë në vend

Më: 28 nëntor 2022 Në ora: 13:40
Foto ilustrim

Festa e Flamurit është festuar ditën e sotme në disa qytete të vendit me aktivitete e festime që kanë pasur edhe pjesëmarrjen e qytetarëve, ndërsa BalkanWeb sjell më poshtë si janë Zhvilluar festimet në qytetet e Elbasanit, Beratit e Gjirokastrës.

Elbasan

Në këtë ditë të shënuar aktiviteti u zhvillua në monumentin e Aqif Pashë Biçakçiut, i cili ishte një nga organizatorët e ngritjes së Flamurit në Elbasan dhe krahut të djathtë të Ismail Qemalit.

Homazhe kanë zhvilluar kryetari i Bashkisë Gledian Llatja, prefektja e Elbasanit Majlinda Perriu, deputetët e Elbasanit Evis Kushi dhe Florenc Spaho, familjarë të patriotëve elbasanas, intelektualë, qytetarë etj.

Fjalën e rastit e mbajti prefektja Majlinda Peza, e cila ngriti lart vlerat e firmëtarëve të Pavarësisë. Ndërkohë që janë vendosur buqeta me lule dhe janë bërë nderime pranë monumentit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat