Mori nënshtetësinë nga presidenti, Dua Lipa “pushton” mediat greke: Ylli i popit do të bëhet “ambasadore” e shqiptarëve në mbarë botën

Shqipëria

Mori nënshtetësinë nga presidenti, Dua Lipa “pushton” mediat greke: Ylli i popit do të bëhet “ambasadore” e shqiptarëve në mbarë botën

Më: 28 nëntor 2022 Në ora: 22:44
Dua Lipa

Mediat greke i kanë bërë jehonë lajmit se këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa, tashmë mori edhe nënshtetësinë shqiptare.

Ato thonë se Dua Lipa tashmë do të bëhet “ambasadore” e shqiptarëve në mbarë botën.

Artikulli i Protothema:

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, i dha nënshtetësinë shqiptare Dua Lipës, për rolin e saj në përhapjen e famës së shqiptarëve ndërkombëtarisht përmes muzikës së saj.

Dua Lipa ka lindur në Londër në vitin 1995 nga prindër shqiptarë, Dukagjin dhe Anisa Lipa, emigrantë nga Kosova.

Bayram Begai tha se Lipës iu dha shtetësia përpara 110-vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë nga Perandoria Osmane, duke shtuar se e konsideronte një nder ta bënte këtë sepse artisti i bëri shqiptarët të famshëm në mbarë botën.

Ylli i popit shpesh i është referuar me krenari trashëgimisë së saj shqiptare në Instagram dhe në intervista për shtyp.

“Do të jem edhe unë shqiptar me letra”, tha këngëtarja dhe shtoi: “Është një gëzim i madh e i papërshkrueshëm”.

Në vetëm 27-vjeç, këngëtarja e ka vendosur veten si një nga yjet më të mëdhenj të popit britanik, duke realizuar një ëndërr që nisi kur ishte nxënëse e shkollës fillore në Camden.

E lindur në Londër, Dua ndoqi një shkollë fillore publike dhe mori mësimet e para të performancës, ndërsa ndoqi mësimet në shkollën e famshme botërore Sylvia Young Theatre.

Në fakt, në vitin 2015 Dua Lipa filloi të punojë për albumin e saj të parë personal në bashkëpunim me Ëarner Music Group.

Tani, vetëm shtatë vjet më vonë, ai ka bërë një turne në botë me një album nr.1, ku ka fituar tre çmime Grammy dhe gjashtë Brit Aëards.

Së bashku me babanë e saj, ajo themeloi fondacionin Sunny Hill në vitin 2016 për të mbledhur fonde nga koncertet vjetore të mbajtura në vendlindjen e saj në Kosovë për të ndihmuar njerëzit që përballen me vështirësi financiare.

Në gusht të vitit 2022, Dua u bë ambasadore nderi e Kosovës në një ceremoni në zyrën e Presidentit në Prishtinë.

“Është një nder dhe një privilegj të jem në gjendje të përfaqësoj vendin tim në mbarë botën dhe të vazhdoj punën dhe përpjekjet e mia globalisht për të parë që ne të lëmë gjurmën tonë dhe të bëjmë një ndryshim”, shkruante asokohe Dua Lipa në Instagram.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat