Rama pret Steinmeier në Kryeministri, flet me superlativa për Procesin e Berlinit dhe lë mënjanë “Ballkanin e Hapur”

Shqipëria

Rama pret Steinmeier në Kryeministri, flet me superlativa për Procesin e Berlinit dhe lë mënjanë “Ballkanin e Hapur”

Më: 2 dhjetor 2022 Në ora: 08:14
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama priti në Kryeministri presidentin e Gjermanisë Frank-Walter Steinmeier. Në bisedën mes tyre, shefi i qeverisë shqiptare vlerësoi faktin se përvoja si ministër i Jashtëm e diplomat të Steimeier, e ka ndihmuar së fundmi këtë në rolin e liderit për lehtësimin e procesit të zgjerimit të Bashkimit Europian.

Edhe pse është ndër iniciatorët e flaktë të “Ballkanit të Hapur”, Rama vlerësoi në bisedime me Steinmeier Procesin e Berlinit.

“E mendojmë që është shumë mirë të kemi një ministër të Jashtëm si President në Gjermani, sepse është shumë e dobishme, duke njohur terrenin, duke njohur njerëzit, duke njohur dinamikën në terren për të gjitha vendet, sidomos në këtë rajon, ku siç e dini kemi dhe Procesin e Berlinit që po vazhdon, që në një farë mënyre është riorganizuar, është ripërtërirë, ku falë këtij procesi kanë ndodhur shumë gjëra të mira për rajonin”, u shpreh Kryeministri Rama gjatë takimit.

Nga ana tjetër, presidenti gjerman përgëzoi Ramën dhe qeverinë e tij për hapjen e negociatave për integrimin e vendit tonë në BE. Gjithashtu, Steinmeier vlerësoi progresin e vendit tonë në realizimin e reformës në drejtësi dhe luftën ndaj korrupsionit.

“Nuk më kujtohet se sa herë jemi ulur dhe diskutuar për rrugëtimin e Shqipërisë drejt Europës, por vërtetë përgëzime që keni arritur një gur të rëndësishëm themeli për nisjen e negociatave për anëtarësim dhe kjo është diçka mendoj, për të cilën, ju keni punuar i mbështetur nga shumë prej anëtarëve tuaj të parlamentit dhe pjesa më e madhe e elitës politike këtu në Shqipëri dhe besoj kjo do të inkurajojë marrjen e hapave të mëtejshme që janë të nevojshme në rrugëtimin drejt Europës. Kemi folur për reformat, kemi folur për reformën në sistemin e drejtësisë, luftën kundër korrupsionit, kështu që mendoj se progresi është i nevojshëm, progresi është i mundur”, deklaroi presidenti gjerman.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat