Lulzim Basha i jep mesazhin e koduar Sali Berishës nga përtej Atlantikut

Shqipëria

Lulzim Basha i jep mesazhin e koduar Sali Berishës nga përtej Atlantikut

Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 22:58
Lulzim Basha dhe Jörn Fleck

Ish-kreu i demokratëve Lulzim Basha ndodhet në Amerikë, ku po zhvillon takime më zyrtarë të lartë të institucioneve atje, ku edhe është takuar me Jörn Fleck, kreu i Qendrës Europiane në Këshillin Atlantik.

Në njoftimin që bën për këtë takim, Basha thotë se ka diskutuar me Fleck dhe bashkëpunëtorët e tij, për liderët politikë që nuk ndahen dot nga e shkuara dhe shkaktojnë drama për vendet e tyre. Pra, një referim indirekt për Sali Berishën, referuar diskursit të përdorur.

“Sot zhvillova një takim të frytshëm në Këshillin e Atlantikut. Kënaqësi të ndaja qëndrimet tona, për çështje me interes të veçantë, me Jörn Fleck | Drejtori për Qendrën Europiane në Këshillin Atlantik, si dhe me bashkëpunëtorë të tij, të fokusuar në çështjet europiane mes të cilëve, Ilva Tare, Damir Marusic, Luka Ignac e Lisa Homel.

Diskutuam gjerësisht për rrugën e Shqipërisë drejt Bashkimit Europian, luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, trafiqeve dhe lirinë e medias.

Folëm gjithashtu dhe për bashkëpunimin rajonal dhe mundësinë për zgjidhjen e konflikteve që aktualisht kërkojnë të mbajnë peng të ardhmen e Ballkanit perëndimor, për shkak të liderëve politik që nuk ndahen dot nga e shkuara e që kanë prodhuar veç drama për vendet tona”, shkruan Lulzim Basha.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat