Hetimi për çështjen “McGonigal”/ Deputeti i PD-së i dërgon SPAK-ut, aktpadinë e drejtësisë amerikane për ish-zyrtarin e FBI

Shqipëria

Hetimi për çështjen “McGonigal”/ Deputeti i PD-së i dërgon SPAK-ut, aktpadinë e drejtësisë amerikane për ish-zyrtarin e FBI

Më: 31 janar 2023 Në ora: 17:42
Gazment Bardhi

Deputeti i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi i është përgjigjur kërkesës së SPAK për dorëzimin e aktpadisë fillestare të drejtësisë amerikane, lidhur me hetimet që nisi prokuroria e posaçme pas skandalit të ish-agjentit të FBI-së, Charles McGonigal dhe zbulimit të lidhjes së tij me qeverinë shqiptare.

Bardhi ka dërguar materialet e kërkuara, teksa në letër ai shprehet se ka besim që SPAK të kryejë një hetim të plotë lidhur me këtë çështje.

Deklarata e Gazment Bardhit pak ditë më parë

Miku personal i Edi Ramës, Charles McGonigal, u arrestua në SHBA pasi akuzohet për bashkëpunim me rusët, deklarim të rremë dhe pastrim të parave të pista. Drejtësia amerikane konfirmon se Edi Rama, nëpërmjet një ish punonjësi të Sigurimit të Shtetit, i paska paguar mikut të tij McGonigal plot 225 mijë dollarë për të sajuar përrallën me lobim me para ruse të PD në SHBA.

Korruptimi i një zyrtari amerikan të FBI për të sajuar rrethana të rreme për kundërshtarët politikë është jo vetëm krim, por akti më i rëndë që ka ndodhur në këto 30 vite në marrëdhëniet Shqipëri-SHBA. Asnjë Kryeministër në vendet demokratike nuk përdor para të pista për të korruptuar zyrtarë amerikanë të lidhur me Rusinë për të goditur kundërshtarët politikë.

Sot i jam drejtuar zyrtarisht SPAK që të nisë hetimet për një organizatë kriminale, të drejtuar nga Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, për kryerjen e disa veprave penale, përfshirë :

Korrupsion aktiv i nëpunësve të huaj publikë;

Deklarimi i rremë i pasurive, interesave privatë të personave të zgjedhur dhe nëpunësve publikë;

Pastrim i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale;

Grup i strukturuar kriminal dhe kryerja e veprës penale nga grupi i strukturuar kriminal.

SPAK nuk ka shumë punë për zbardhjen e kësaj afere kriminale. Mjafton të kërkojë zyrtarisht të plotë dosjen dhe provat pranë Gjykatës së Distriktit të Kolumbias në SHBA. Drejtësia që hesht përballë fakteve është drejtësi e vdekur. Shqiptarët kërkojnë dhe meritojnë një drejtësi që vepron ndaj kujtdo dhe që i jep fund kulturës së pandëshkueshmërisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat