WEF me artikull për lumin Vjosa: Lumi i fundit i "egër" Evropës, park i mbrojtur kombëtar

Shqipëria

WEF me artikull për lumin Vjosa: Lumi i fundit i "egër" Evropës, park i mbrojtur kombëtar

Më: 26 mars 2023 Në ora: 11:26
Lumi Vjosa, Shqipëri

Qeveria shqiptare ka shpallur lumin Vjosa në pjesën jugore të vendit si "Park kombëtar:, duke shënuar një fitore për ambientalistët që luftojnë prej vitesh kundër planeve për hidrocentrale përgjatë rrugës ujore.

Ambientalistët dhe shkencëtarët e kanë quajtur Vjosën lumin e fundit "të egër" në Evropë, pasi rrjedh pandërprerë për 270 km (170 milje) nga Greqia në të gjithë Shqipërinë e Jugut, deri në Detin Adriatik, pa asnjë digë apo termocentral.

Ata thonë se lumi është shtëpia e rreth 1000 specieve, duke përfshirë ngjalën evropiane të rrezikuar në mënyrë kritike dhe speciet bimore endemike të rrezikuara. Shpallja e Vjosës dhe degëve të saj park kombëtar do të parandalojë projektet e ndërtimit, shkruhet në artikullin e World Economic Forum.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama deklaroi se do të ketë një buxhet fillestar prej 80 milionë dollarësh për të ndërtuar fabrika të reja për të ndaluar ujërat e zeza që të arrijnë në lumë.

Shqipëria prodhon pothuajse të gjithë energjinë e saj elektrike nga hidrocentralet dhe kishte planifikuar të ndërtonte 30 hidrocentrale përgjatë lumit për të përmbushur kërkesën në rritje për energji.

"Ky është një moment historik për Vjosën... Vjosa më në fund do të rrjedhë lirshëm përgjithmonë", shkroi në faqen e saj në Facebook, EcoAlbania, OJQ-ja kryesore në betejën 10-vjeçare për të shpëtuar lumin.

Ndryshe, para dy javësh, Vjosa, lumi i fundit i egër në Evropë u shpall “Park Kombëtar” me mbrojtje të plotë kombëtare dhe ndërkufitare, sipas standardeve më të larta ndërkombëtare. Lumi Vjosa, do të jetë një “Park Kombëtar” unik për Shqipërinë, por edhe për Evropën, i cili e fut Shqipërinë në një tjetër kategori të hartës turistike evropiane dhe hap një tjetër rrugë të re për zhvillimin e qëndrueshëm ekonomik e social.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat