Drejtonin mjetin të dehur, arrestohen 5 persona në Durrës! 179 të ndëshkuar për parakalime të gabuara

Shqipëria

Drejtonin mjetin të dehur, arrestohen 5 persona në Durrës! 179 të ndëshkuar për parakalime të gabuara

Më: 8 qershor 2023 Në ora: 13:09
Foto ilustrim

Në zbatim të planit të masave, të hartuar me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore dhe lehtësimin e lëvizjes për përdoruesit e rrugës, gjatë sezonit turistik, janë intensifikuar kontrollet dhe monitorimet në të gjitha akset e qarkut, duke përdorur radarë, dragera, kamera dhe makina inteligjente.

Si rezultat i intensifikimit të kontrolleve:

✅Gjatë 1 jave, janë arrestuar në flagrancë 5 shtetas për drejtim mjeti, në gjendje të dehur dhe 1 shtetas tjetër për drejtim mjeti, pa leje drejtimi.

✅179 drejtues mjetesh janë ndëshkuar për parakalime të gabuara;

✅16 drejtues mjetesh janë ndëshkuar për përdorim të celularit, gjatë drejtimit të mjetit;

✅9 drejtues janë ndëshkuar për qarkullim me shpejtësi tej normave të lejuara;

✅26 drejtues mjetesh janë ndëshkuar për mosvendosje të rripit të sigurimit;

✅1 drejtues motomjetesh janë ndëshkuar për mosvendosje të kaskës mbrojtëse;

Policia e Rrugore e Durrësit apelon për të gjithë përdoruesit e rrugës, që të zbatojnë me rigorozitet rregullat e qarkullimit rrugor, të moderojnë shpejtësinë, të vendosin rripin e sigurimit, të mos përdorin celularin gjatë drejtimit të mjetit dhe të mos kryejnë parakalime të gabuara.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat