Katër qytetet e pensionistëve, prof. Hasneziri: Thellon problematikën e skenës së sigurimeve shoqërore

Shqipëria

Katër qytetet e pensionistëve, prof. Hasneziri: Thellon problematikën e skenës së sigurimeve shoqërore

Më: 12 prill 2024 Në ora: 21:50
Foto ilustrim

Prof. Assoc Luan Hasneziri, jurist, thotë në studion e emisionit “Sintezë” nga Brenton Kotorri, se në qytete të ndryshme të Shqipërisë, numri i pensionistëve ka shkuar në 35% duke thelluar më tej skemën e sigurimeve shoqërore.

“Qarqet periferike si Kukësi apo Gjirokastra ka sjellë këtë problematikë.

Është e vërtetë që veçanërisht brezi i ri ka lëvizur dhe kjo ka bërë që ndoshta rreth 35% e popullsisë në rrethe si Kukësi, Gjirokastra, Dibra apo Lezha janë pensionistë. Të rinjtë ose kanë ardhur në Tiranë ose janë larguar jashtë vendit.

Që paraqet probleme me skemën e sigurimeve shoqërore, sepse kërkon subvencionimin nga shteti”, theksoi ai.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat