​Anketa: Shumica e shqiptarëve të Shqipërisë nuk e kanë vizituar asnjëherë Kosovën

Shqipëria

​Anketa: Shumica e shqiptarëve të Shqipërisë nuk e kanë vizituar asnjëherë Kosovën

Më: 13 prill 2024 Në ora: 13:48
Foto ilustrim

13-04-2024 - 12:58

LAJME

Kosovë

​Anketa: Shumica e shqiptarëve të Shqipërisë nuk e kanë vizituar asnjëherë Kosovën

KosovaPress

Vetëm me parapagim

13-04-2024 - 13:40

LAJME

Kosovë

​Del para gjykatës i dyshuari për vrasjen e gruas në Ferizaj, këto janë fjalët e tij

KosovaPress

Vetëm me parapagim

13-04-2024 - 13:22

LAJME

Kosovë

​KQZ akrediton grupin e dytë prej 112 vëzhguesve për zgjedhjet në veri

KosovaPress

Vetëm me parapagim

13-04-2024 - 12:05

SPORT

Kosovë

​Presioni mbi gjyqtarët e Superligës vlerësohet i panevojshëm dhe i tepruar

KosovaPress

Vetëm me parapagim

13-04-2024 - 11:38

SIGURI

Kosovë

​Siguria në veri, Sveçla takohet me zyrtaren e NATO-s

KosovaPress

Vetëm me parapagim

13/04/2024 12:58

Në Barometrin në Euronews Albania, ku u bënë bashkë për herë të parë në një studim të përbashkët qytetarë në Shqipëri dhe në Kosovë, anketa e fundit është munduar të kuptojë shkëmbimet që qytetarët kanë me njëri-tjetrin në të dy vendet.

Pyetja e parë ka dashur të kuptojë lëvizjet dhe vizitat reciproke në të dy vendet.

Pyetjes “Kur ka qenë hera e fundit që keni vizituar Kosovën /Shqipërinë i janë përgjigjur 2065 qytetarë në të dy anët e kufirit dhe nga përgjigjet rezulton se janë në shumicë shqiptarët e Shqipërisë që nuk kane vizituar Kosovën në krahasim me shqiptarët e Kosovës, Shqipërinë.

Janë 50,4 % e të anketuarve në Shqipëri që kanë zgjedhur të përgjigjen “asnjëherë“ në këtë pyetje dhe vetëm 10 ,7% e të pyeturve në Kosovë kanë zgjedhur të përgjigjen “asnjëherë” në këtë pyetje.

Nga sa duket edhe nga shifrat, është e qartë se lëvizjet e qytetarëve nuk janë edhe aq të shpeshta, sepse opsionin që të kenë vizituar vendet respektive në 3 muajt e fundit e kanë zgjedhur si përgjigje vetëm 5.5% e shqiptarëve në Shqipëri dhe 10.4% e qytetarëve në Kosovë.

Ata që kanë bërë vizita në 6-12 muajt e fundit janë 9.7% shqiptarë në Shqipëri dhe 31.6 % e të pyeturve në Kosovë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat