Debat për konfliktin në Gaza/ Pollo: Ka krime lufte, por jo gjenocid. Beqa: Pse Izraeli ndodhet në situatë jo të mirë

Shqipëria

Debat për konfliktin në Gaza/ Pollo: Ka krime lufte, por jo gjenocid. Beqa: Pse Izraeli ndodhet në situatë jo të mirë

Më: 28 maj 2024 Në ora: 22:54
Genc Pollo

Një debat mes ekspertëve është zhvilluar në studion e emisionit Open në News 24 në lidhje me konfliktin në Gaza, veçanërisht pas sulmeve izraelite mbi Rafah.

Politikani Genc Pollo tha se në Gaza ka krime lufte, por jo gjenocid. Pedagogu Beqa nga ana e tij tha se Izraeli ka pasur një sërë avantazhesh deri tani në luftë, por se po humbet edhe ato.

Genc Pollo: Gjenocidi është shfarosje. Gjenocid ishte ndoshta në Jugosllavi kundër boshnjakëve apo kosovarëve. Mund të jetë krime kundër njerëzimit, por nuk është gjenocid. Kjo sepse gjenocidi nënkupton shfarosje të popullit, një situatë akoma më e keqe. Qasjet ndryshojnë nga vendi në vend.

Sa herë ka luftë ka rryma pro dhe kundër. Debati është që palestinezët a do të mund të jetojnë qetë dhe Izraeli të jetë i qetë. Përpara disa kohësh, Azerbajxhani largoi 250 mijë njerëz armenë dhe askush nuk reagoi. Palestinezët duhet të jetojnë të lirë në zonat e tyre.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat