Lundronin brenda perimetrit duke rrezikuar pushuesit, bllokohen 16 mjete lundruese në bregdet

Shqipëria

Lundronin brenda perimetrit duke rrezikuar pushuesit, bllokohen 16 mjete lundruese në bregdet

Më: 22 qershor 2024 Në ora: 12:45
Foto nga vendi i ngjarjes

Policia Kufitare ka bllokuar 16 mjete lundruese, nga të cilat 12 ishin jet-ski, 2 skafe dhe 2 gomone.

Departamenti i Policisë Kufitare raporton se 7 nga këto mjete janë bllokuar nga zona e Ksamilit në atë të Vlorës, 7 nga Durrësi në Shëngjin dhe dy të tjerat në Velipojë.

6 mjete u kapën duke lundruar brenda perimetrit të sigurisë, shkelje e cila rrezikonte jetën e pushuesve, me drejtuesit që u gjobitën me 100 000 lekë të reja, ndërsa 10 të tjerët u gjobitën me 10 000 – 20 000 lekë të reja, për mungesë dokumentacioni.

Njoftimi i Policisë:

Departamenti i Policisë Kufitare/Angazhim maksimal i shërbimeve të Policisë Kufitare dhe i atyre të Njësisë Policore Detare, për sigurinë e pushuesve.

Përgjatë gjithë vijës bregdetare, hapësirave liqenore dhe atyre lumore, Njësia Policore Detare dhe Policia Kufitare vijojnë verifikimet ndaj mjeteve lundruese, me qëllimin e vetëm parandalimin e incidenteve me pasoja për jetën dhe shëndetin e pushuesve.

Nga Ksamili në Velipojë, Policia Kufitare ka bllokuar 16 mjete lundruese.

Mjetet e bllokuara: 12 jet-ski, 2 skafe dhe 2 gomone.

7 mjete lundruese janë bllokuar nga Ksamili në Vlorë, 7 mjete lundruese janë bllokuar nga Durrësi në Shëngjin dhe 2 mjete lundruese janë bllokuar në Velipojë.

6 prej mjeteve lundruese të bllokuara, janë konstatuar nga shërbimet e Policisë Kufitare dhe ato të Njësisë Policore Detare, duke lundruar brenda perimetrit të sigurisë, shkelje e cila rrezikonte jetën e pushuesve. Drejtuesit e këtyre mjeteve janë ndëshkuar secili, me masë administrative 100 000 lekë.

Drejtuesit e 10 mjeteve të tjera lundruese, krahas masës së bllokimit të mjeteve, u ndëshkuan secili, me masa administrative 10 000 – 20 000 lekë, për mungesë dokumentacioni.

Policia Kufitare apelon për të gjithë përdoruesit e mjeteve lundruese, që të vijojnë të zbatojnë rregullat për përdorimin e mjeteve lundruese dhe të respektojnë zonat e përcaktuara për lundrim me këto mjete, me qëllim që ata dhe pushuesit e tjerë të jenë të sigurt dhe të qetë.

Gjithashtu, fton qytetarët që për çdo rast të shkeljes së perimetrit të sigurisë dhe të përdorimit të mjeteve lundruese në mënyrë të parregullt, të denoncojnë në numrin pa pagesë 112, duke iu garantuar reagim të shpejtë, në bazë të ligjit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat