“Arrëthyesi” mbyll sezonin në TKOB - Bota Sot
“Arrëthyesi” mbyll sezonin në TKOB

Teatri

E mërkurë, 14 nëntor 2018

“Arrëthyesi” mbyll sezonin në TKOB

Më: 27 dhjetor 2016 Në ora: 15:16
“Arrëthyesi”

Balerinët dhe muzikantët e Teatrit të Operas dhe Baletit do të sjellin në jetë, “Arrëthyesin”,  baletin e ndërtuar mbi një nga kompozimet më të bukura të Tchaikovsky.

Muzika do të dirigjohet nga Ricardo Casero, dirigjenti i njohur spanjoll. Në koreografinë e Enada Hoxhës dhe Gerd Vasos, rolet kryesore, Klara, do të kërcehet nga Ledia Sulaj dhe Erisa Gina, ndërsa princi nga Ervis Nallbani.

Në përrallën e Ernst Hoffmann, e që në çdo teatër të botës, ngjitet në skenë për Krishtlindje, interpretojnë edhe fëmijët e shkollës së baletit.

Historia e Klarës,që për Krishtlindje i dhurojnë një arrëthyes prej druri dhe pas një ëndrre, ku lodra e saj fiton betejën më një ushtri minjsh dhe shndërrohet në një princ të bukur, është shfaqja që mbyll edhe sezonin tre mujor në Teatrin e Operas dhe Baletit, institucioni i cili është në pritje të rikonstruksionit të premtuar.

28 dhe 29 janë datat e ngjitjes në skenë të “Arrëthyesit”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test