MKRS-ja mbështet punën e Teatrit Kombëtar - Bota Sot
MKRS-ja mbështet punën e Teatrit Kombëtar

Teatri

E martë, 23 tetor 2018

MKRS-ja mbështet punën e Teatrit Kombëtar

Më: 28 prill 2017 Në ora: 12:45
Teatri Kombëtar i Kosovës

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit mbështet punën dhe funksionimin e pavarur të Teatrit Kombëtar të Kosovës, si dhe të gjitha institucioneve nacionale të kulturës së Kosovës.

MKRS- ja vlerëson se liria krijuese dhe funksionimi i pavarur i institucioneve të kulturës s' mund të cenohen në asnjë rast.
Vendimmarrja dhe funksionimi i pavarur i institucioneve janë vlera themelore të shoqërisë tonë. 

Teatri Kombëtar i Kosovës, nëpërmjet mekanizmave të tij vendos në mënyrë të pavarur për repertorin dhe realizmin e tij.
MKRS- ja vlerëson se askush s' ka të drejt të ndërhyjë në punën e pavarur të TK- së, dhe kërkon nga institucionet përgjegjëse, që të garantojnë kushte normale për punë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test