Ademi, një aset që nuk shfrytëzohet nga FVK e komuniteti i volejbollit!

Volejboll

Ademi, një aset që nuk shfrytëzohet nga FVK e komuniteti i volejbollit!

Nga: Kemajl Goca Më: 21 janar 2022 Në ora: 11:22
Fejzullah Ademi

Si mund të shkruhet historia e volejbollit pa emrat e merituar! Si nuk shfrytëzohen emrat e merituar që të shkruhet historia e pasur e volejbollit të Kosovës.

Fejzullah Ademi, një aset që është lënë anash dhe nuk shfrytëzohet as nga Federata e Volejbollit e Kosovës as nga komuniteti i volejbollit.

Një figurë që mbi 6 dekada është me sportin skofiar! 

Një figurë që di shumë gjëra, jo vetëm ai por edhe Xhavit Kajtazi e disa të tjerë.

Si është e mundur sporti i volejbollit sot nuk ka as arkiv e as monografi! A ka më turp?  Pse nuk e shkruajnë historinë e pasur ndër dekada!

Si është e mundur që FVK-ja tash e shumë vite nuk e ka një monografi të volejbollit! Si nuk i shfrytëzojnë personalitetet e shquara?

Për pak para nuk kanë monografi! E gjithë bota shkruan dhe i ka të faktuara me arkiv e monografi, vetëm në Kosovë mbajnë mend! 

Çfarë të keqe ka që të kemi monografi e monografi jo vetëm në gjuhën shqipe, por edhe në gjuhën anglize e gjermane, ajo është pasuri kombëtare!

Nuk është turp të kesh monografi për volejboll, është turp mos ta kesh! Fejzullah Ademi është një enciklopedi e pashfrytëzuar!

Volejbolli mburret se janë të organizuar, por nuk e kanë një monografi! Ma para i shpenzojnë 10 mijë euro në turne jozyrtar se sa të kanë një monografi kombëtare të volejbollit! E gjitha bota mburret me histori, tek ne nuk mërzitën për atë punë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat