Drita sfidon Republika Srpskën, ku marrin pjesë Partizani i Beogradit, Dinamo e Bukureshtit, AEK i Athinës

Volejboll

Drita sfidon Republika Srpskën, ku marrin pjesë Partizani i Beogradit, Dinamo e Bukureshtit, AEK i Athinës

Nga: K. G. Më: 26 korrik 2022 Në ora: 12:15
Drita

Kampioni dhe fituesi i Kupës së Kosovës, Drita e Gjilanit, do të garojë në garat ballkanike përkatësisht BVA Cup Women.

Është garë e fortë dhe marrin pjesë klubet më të mira. Karakteristikë është se gara do të zhvillohet në Bosnjën dhe Hercegovinën përkatësisht në Republika Srpska, në qytetin e Banjallukës. 

“’KV Drita është pjesë e garave europiane, pikërisht atyre Ballkanike ‘BVA Cup Women’.

Image

Ilustrim 

Ekipi ynë këtë vit do të jetë ekipi i vetëm në volejbollin e Kosovës për femra që do të përfaqësoj volejbollin në garat ndërkombëtare.

Garat zhvillohen në qytetin e Banjallukës në Bosnje dhe Hercegovinë nga data 21-25 shtator të vitit 2022. 
Organizimi ju besua ekipin nga Bosnja dhe Hercegovina “UOK Banjaluka Volley”

Në garë përveç Dritës sonë do të jenë pjesëmarrës  edhe 6 ekipe tjera nga shtete të ndryshme të Ballkanit.

Në luftë për Kupën Ballkanike “BVA Cup Women” do të jenë edhe: Organizatori  ‘OUK Banjalluka Volley” nga Banjalluka e Bosnje dhe Hercegovinës. Ekipi nga liga më e lartë e Bosnje dhe Hercegovinës i cili vitin e fundit u rendit i 3-ti në tabelën përfundimtare të Ligës në Bosnje dhe Hercegovinë. PTT Spor nga Ankara e Turqisë. Ekipi nga Superliga Turke i cili vitin e fundit u rendit i 6-ti në tabelën përfundimtare të Superligës Turke. AEK i Athinës së Greqisë.

Ekipi nga Superliga greke i cili vitin e fundit u rendit i 6-ti në  tabelën përfundimtare të Ligës më të lartë Greke. CS Dinamo Bukureshti i Rumanisë 🇷🇴 
Ekipi nga Superliga Rumune i cili vitin e fundit u rendit i 6-ti në  tabelën përfundimtare të Ligës më të lartë Rumune. Partizan Beograd nga Beogradi i Serbisë.

Ekipi i Superligës serbe i cili vitin e fundit u rendit i 6-ti në  tabelën përfundimtare të Ligës më të lartë serbe. 

OK Rabotniçki i Shkupit nga Shkupi i Maqedonisë së Veriut. Ekipi i Superligës nga Maqedonia e Veriut i cili vitin e fundit u shpall Kampion i ligës maqedonase.

Garat Ballkanike “BVA Cup Women” do të luhen me formulën prej 7 (shtatë) ekipeve, ku do të ndahen dy grupe njëri me 4 (katër) ekipe dhe tjetri me 3 (tri)", njofton KVF Drita e Gjilant, me kryetrajner Lorik Ilazi.

Ekipet 
Banjalluka Volley
PTT Spor
AEK Women's Volleyball
CS Dinamo Bukureshti
Partizani i Beogradit
OK Rabotniçki nga Shkupi

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat