Distria Krasniqi shpallet sportistja e vitit 2020

Xhudo

Distria Krasniqi shpallet sportistja e vitit 2020

Më: 22 shkurt 2021 Në ora: 17:51
Distria Krasniqi

Komiteti Olimpik i Kosovë e ka shpallur xhudisten Distria Krasniqi, si “Sportisten e vitit 2020”.

Kjo për shkak të rezultateve mbresëlënëse të saj në garat ndërkombëtare.

“Pa kurrëfarë diskutimi çmimi “Sportistja e Vitit 2020” i takon Distria Krasniqit, e cila mbizotëroi tatamin në garat e ndryshme ndërkombëtare. Xhudistja jonë pati vitin më të mirë në karrierën e saj, duke u ngjitur në podium sa herë që mori pjesë në gara. Krasniqi fitoi medaljen e bronztë në kampionatin evropian të mbajtur në Pragë, ndërsa medaljen e artë e fitoi në Grand Slamet e Parisit dhe Budapestit”, njofton Komiteti Olimpik i Kosovës.

Xhudistja vitin e kaluar e ka përmbyllur si e para në ranglistën botërore deri në 48 kilogramë.

“Qershia mbi tortë ishte mbyllja e vitit 2020 në vendin e parë në renditjen botërore dhe olimpike në kategorinë deri në 48 kilogramë. Distria mbetet shpresa e madhe e Kosovës për medalje në Lojërat Olimpike Tokio 2020”, njofton Komiteti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat