Shqiptaret e Kosovës dominojnë renditjet botërore

Xhudo

Shqiptaret e Kosovës dominojnë renditjet botërore

Më: 22 dhjetor 2021 Në ora: 12:48
Shqiptaret e Kosovës dominojnë renditjet botërore

Shqiptaret e Kosovës dominojnë renditjet botërore!

Kampionet olimpike, xhudistet Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova janë në vendet e para të renditjes së fundit botërore të xhudos, në peshat e tyre konkurruese.

Distria është renditur numri një i botës në konkurrencën e femrave për peshën -48 kilogram., pasi që ka arkëtuar 5.920 pikë, duke lënë prapra mongolezen Urantsetseg Munkhbat me 5,250 pikë.

Ndërkohë Nora Gjakova është renditur e para në renditjen e fundit botërore të xhudos në konkurrencën e femrave për peshën -57 kilogram. Nora udhëheq me 5.880 pikë në pozitën e parë, duke lënë prapa kanadezen Xhesika Klimkait.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat