Shqiptari i Kosovës, ‘mbret i botës’

Xhudo

Shqiptari i Kosovës, ‘mbret i botës’

Më: 31 dhjetor 2021 Në ora: 11:57
Shqiptari i Kosovës, ‘mbret i botës’

Viti 2021, vit i artë për sportin e Kosovës, duke iu falënderuar xhudos dhe mjeshtrit të madh Driton Kuka.

Drita Kuka, “mbret i botës”. 

Driton Kuka është trajneri më i mirë në botë për vitin 2021, i zgjedhur nga Federata Botërore e Xhudos.   
Kosova u lartësua kudo falë vëllezërve Kuka, Dritoni e Agroni.

Kosova mori të gjitha medaljet e mundshme në rrafshin ndërkombëtar. Dy medalje të arta në Lojërat Olimpike, falë trimëreshave tona, xhudisteve Distria Krasniqi (-48 kg) e Nora Gjakova (- 57 kg).  

Distria e Nora kampione olimpike, ndërsa Driton Kuka edhe një herë heshti botën, kësaj radhe me dy të arta olimpike. Jo me kaq, Akil Gjakova është kampion i Evropës

Nora Gjakova e bronztë në Kampionatin Botëror në Budapest

Distria Krasniqi e artë në Kampionatin Evropian, Nora Gjakova e bronztë, Loriana Kuka e pesta.

Distria Krasniqi e 5-ta në Kampionatin Botëror në Hungari. Xhudo kushte shumë e shumë suksese, duke mos harruar Erza Muminoviq,  Shpat Zekaj, Flaka Loxhaj, Laura Fazliu etj. Krejt në fund, krenarinë e kombit shqiptar, Majlinda Kelmendi, e cila u pensionua nga karriera aktive.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat