Loriana Kuka e jashtëzakonshme, e artë në Lojërat Mesdhetare

Xhudo

Loriana Kuka e jashtëzakonshme, e artë në Lojërat Mesdhetare

Nga: Kemajl Goca Më: 1 korrik 2022 Në ora: 15:31
Loriana Kuka

(E plotësuar) - Loriana Kuka nuk ndalet, fiton medaljen e artë në Lojërat Mesdhetare.

Sukses i radhë për shtetin e Kosovës. 

Në finale të kategorisë deri 78 kilogramë, Loriana tregoi formë të lartë duke e gjunjëzuar francezen Chloe Buttigieg. 

Image

"Loriana Kuka është bërë e artë në Lojërat Mesdhetare Oran 2022, duke i sjell vendit tonë medaljen e gjashtë, të tretën të artë.

Xhudistja jonë mundi në finale francezen, Chloe Buttigieg, kategoria -78 kg.

Është kjo medalja e pestë nga sporti i xhudos.

Urime Lorit, xhudos dhe krejt Kosovës", shkruan në faqen e KOK-ut.

Image

Kosova po shkëlqen falë armatës së xhudos në Lojërat Mesdhetare në Oran të Algjerisë.

Është siguruar medalja e gjashtë për shtetin e Kosovës. 

Trimëresha e Kosovës, xhudistja Loriana Kuka (-78 kg) është në finalen e madhe dhe do të luftojë për të siguruar medaljen e tretë të artë.

Vajza pejane sot ka shkëlqyer në të gjitha aspektet, duke demoluar kundërshtaret. 

Driton Kuka, trajneri më i mirë në botë, selektori i Kombëtares së Kosovës, me punën e tij ka bërë që këto suksese të vargohen njëra pas tjetrës.    

“Është siguruar edhe medalja e gjashtë për Kosovën në Lojërat Mesdhetare Oran 2022. 

Xhudistja jonë, Loriana Kuka, bëhet garuesja e pestë nga ky sport që do të ngritet në podium.

Ajo mundi në gjysmëfinale kroaten,  Petrunjela Paviq, kategoria -78 kg. Urojmë që Lori ta fitojë të artën.

Shpat Zekaj, u ndal në repasazh nga kroati, Marko Kumriq, kategoria -100 kg. Ai përfundoi në vendin e shtatë”, shkruan në faqen e Komitetit Olimpik të Kosovës. 

Xhudistja Distria Krasniqi është e artë në kategorinë – 52 kg, Laura Fazliu - e artë në në -63 kg, Flaka Loxha - e bronztë në -57 kg dhe Akil Gjakova – i bronztë në 73 kg dhe boksieri Shpëtim Bajoku – i bronztë në boks.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat