Kjo është arsyeja pse transporti publik nuk po funksionon në Cyrih

Zvicra

Kjo është arsyeja pse transporti publik nuk po funksionon në Cyrih

Nga: D.RR Më: 15 janar 2021 Në ora: 11:19
Cyrih

Tramvajet dhe autobusët kanë ndaluar lëvizjen në Cyrih që nga e enjtja në mbrëmje. Arsyeja është për shkak të defekteve dhe aksidenteve, shkruan media zvicerane “20min.ch”, transmeton gazeta “Bota sot”.

Në Cyrih vazhdon të bie borë. Kompanitë e pastrimit janë duke punuar me aktivitet të plotë, por transporti publik, i cili ishte pezulluar në qytetin e Cyrihut që nga ora 22:00 e natës së mbrëmshme, ende nuk ka rifilluar.

Vështirësia më e madhe në pastrimin e rrugëve është sasia e madhe e borës që ka rënë në Cyrih brenda një kohe shumë të shkurtër, sipas departamentit të ndërtimit të Kantonit të Cyrihut.

“Megjithëse aktualisht ka rreth 230 automjete evakuimi në rrugët dhe autostradat kantonale dhe shumë më tepër në rrugët komunale, natyra është më e fortë se njerëzit," tha zëdhënësi Thomas Maag.

Image

Rrugët e bllokuara janë një problem shtesë. “Automjetet e evakuimit vështirë se kalojnë për shkak të kamionëve që qëndrojnë anash dhe aksidenteve të shumta që çojnë në bllokime të trafikut. Kështu që shumë rrugë nuk mund të pastrohen nga bora për momentin ".

“Asgjë nuk do të funksionojë deri në një njoftim tjetër”

Image

“Situata e transportit publik aktualisht është e pandryshuar”, tha zëdhënësja e VBZ Daniela Tobler.

“Operacionet do të mbeten të pezulluara deri në një njoftim tjetër." Sasia e borës dhe degët që bien do të nënkuptojnë që tramvajet dhe autobusët nuk do të jenë në gjendje të ngasin.

“Rënia e pemëve dëmtoi pjesërisht linjat e kontaktit. Ky dëmtim duhet së pari të rregullohet para se të fillojmë përsëri operacionet”, thotë Tobler, shkruan media zvicerane “20min.ch”, transmeton gazeta “Bota sot”.

Edhe pse rrjeti i linjës është mbyllur, njerëzit po punojnë shumë prapa skenave.

“Ekipet tona ishin jashtë gjithë natës, duke pastruar gjurmët dhe stacionet e autobusëve. Ne po bëjmë gjithçka për t'u siguruar që mund të rifillojmë operacionet sa më shpejt të jetë e mundur ".

Image

Deri atëherë, rekomandimi i VBZ është: Më mirë të presësh nëse nuk duhet të dalësh ose të mësosh për ndonjë gjë tjetër paraprakisht.

Në ndërkohë, Autobusët kanë vendosur zinxhirë dëbore. Në trafikun e qytetit të Cyrihut, kjo nuk është e mundshme nga ana operative, thotë Tobler.

"Asnjë zinxhir dëbore nuk do të përdoret në trafik të ngushtë”, tha ai./Botasot

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat