Zvicra e heq Kosovën Lindore nga lista e “vendeve me rrezik”

Zvicra

Zvicra e heq Kosovën Lindore nga lista e “vendeve me rrezik”

Më: 20 janar 2021 Në ora: 20:10
Foto ilustrim

Masat e pjesshme të papunësisë u zgjatën nga e enjtja Këshilli Federal do të zgjerojë katalogun e masave të aplikuara tashmë që nga Dhjetori përmes ligjit Covid-19 në fushën e zvogëlimit të kohës së shkurtër të punës dhe orëve të punës (RHT). Këshilli Federal zbatoi të Mërkurën vendimet e marra nga Parlamenti në Dhjetor sipas ligjit Covid-19. Periudha e pritjes eliminohet dhe praktikantët do të jenë në gjendje të përfitojnë nga RHT, njofton ATS, transmeton gazeta zvicerane në shqip “Le Canton27.ch”

Karantina e detyrueshme për Spanjën dhe Portugalinë Zyra Federale e Shëndetit Publik (OFSP) publikoi të mërkurën emrat e 15 rajoneve dhe vendeve shtesë në listën e saj.

Sidoqoftë, karantina është hequr në vendet e tjera. Karantina do të jetë e detyrueshme nga 1 shkurt për udhëtarët nga 15 rajone dhe vende shtesë. Në shtetet fqinje, këto janë në Francë, rajoni Provence-Alpes-Côtes d´Azur, në Italisht, Emilia-Romagna dhe Friuli-Venezia Giulia, Thuringia në Gjermani dhe Salzburg në Austri. Spanja, Portugalia, Izraeli Të reja në listën e botuar të Mërkurën nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (OFSP): Spanja, Portugalia, Malta, Monako, Sllovakia, Estonia, Qipro, Izraeli dhe Libani. Karantina e detyrueshme është e vlefshme nga e enjtja për udhëtarët nga Brazili.

Nga ana tjetër, karantina e detyrueshme hiqet të enjten për Kroacinë, Serbinë, Danimarkën, Luksemburgun dhe Gjeorgjinë.

Për dallim nga hera e fundit Zvicra, ka ndyrshuar listën e vendeve që parasqesin rrezik nga COVID-19. Kështu Serbia është hequr nga lista e “vendeve me rrezik” i cili vend që nga 15 dhjetori, para festave të Vitit të Ri që gati 5 javë ka qëndruar ne këtë listë. E thamë se Zvicra e heq Kosovën Lindore nga lista e “vendeve me rrezik”, sepse në Zvicër sot jetojnë dhe veprojnë mbi 20 mijë shqiptarë nga kjo provincë në Serbi, që sigurisht ky lajm ju bie në sy të cilat gjatë festave nl vendolindje paguan shtrenjtë testin e vaksinave, një duke shkuar dhe një duke u kthyer në Zvcër, ka shkruar gazeta zvicerane në shqip “Le Canton27.ch”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat