Pas apelit në gjuhën shqipe, shqiptarët e Zvicrës i thonë po vaksinës kundër CoVID-19

Zvicra

Pas apelit në gjuhën shqipe, shqiptarët e Zvicrës i thonë po vaksinës kundër CoVID-19

Nga: M.L. Më: 29 gusht 2021 Në ora: 21:13
Rrahman Bajrushaj

Shqiptari Rrahman Bajrushaj, 34 vjeçar i është përgjigjur pozitivisht thirrjes së mjekut shqiptar në Zvicër, Florim Cuculi për vaksinim kundër CoVID-19, shkruan blick.ch transmeton “Bota sot”.

"Unë jam skeptik, por po vaksinohem”, ka thënë ai.

Mjekët shqiptarë iu drejtuan bashkatdhetarëve të tyre në gjuhën amtare - dhe bënë thirrje për vaksinime. Por si e pritën shqiptarët këtë apel?

 

Opinionet mbi temën e vaksinimit janë afërsisht të njëjta midis të huajve në Zvicër si dhe mes atyre zviceranë: Pothuajse çdo i dyti person është skeptik dhe ende nuk është vaksinuar plotësisht kundër koronavirusit.

 

Siç ishte rasti javën e kaluar, të sëmurët e pavaksinuar nga korona tani po i stërmbushin spitalet.

 

Dhe: Ka një numër mbi mesataren e të huajve në mesin e pacientëve. Fushata federale e vaksinimit nuk duket se arrin mjaftueshëm te këta njerëz.

Kjo ishte arsye e mjaftueshme që mjekët t'u bëjnë thirrje bashkatdhetarëve të tyre në pesë gjuhë: "Ju lutemi vaksinoheni!" Kardiologu Florim Cuculi nga Spitali Kantonal Lucern, i cili foli drejtpërdrejt me bashkatdhetarët e tij shqiptarë në Blick, u prek gjithashtu. Por sa kishte efekt kjo?

Klikoni në këtë link për ta parë?

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat